Mit tegyél, ha kutyád állandóan hány az autóban?
Négylábú fiaink közül Simon utazásbeteg, így sajnos van tapasztalatunk a témában. Több mindent megpróbáltunk, sok praktikát bevetettünk, melyeket ebben a cikkben szeretnénk megosztani veletek.
A gazdinak és a kutyusnak egyaránt frusztráló, amikor a kellemesnek induló autókázást beárnyékolja a kiskedvenc tengeribetegsége.
Az egyes kölyköknél nagyjából egyéves korig felbukkanó autós hányinger annak köszönhető, hogy a belső fül egyensúlyozásért felelős részei még nem fejlődtek ki teljesen. Előfordul azonban, hogy a kutya soha nem növi ki a tengeribetegséget, többnyire azért, mert első impulzusai az autózással kapcsolatban negatívak, és többé már nem szervi fejletlenség, hanem egyszerűen az idegesség okozza a problémát.
Simon már az első útján hányt az autóban, amikor tenyésztőjétől Zsuzsától elhoztuk, így rögtön az első utazásnál negatív élményeket szerzett. Mivel Simon már elmúlt 2,5 éves, így kijelenthetjük, hogy egyéves korára sem nőtte ki ezt a betegséget és bizony látszik rajta, hogy nem szívesen ül be az autóba.
Mik az autós tengeribetegség tünetei?
A hányós epizódokat megelőző tünetegyüttes általában:
- a fokozott nyáladzást,
- szájnyalogatást,
- vinnyogást,
- a nyugtalanságot,
- gyakori ásítást
foglalja magába.
Simonnál a fokozott nyáladzás és szájnyalogatás jelzi azt, hogy hamarosan baj lesz és elő kell készíteni a kutyapelenkát, ha nem akarjuk az autót takarítani.
Hogyan segítsek szegény kutyusomnak átvészelni a kocsikázást?
Fő a fokozatosság!
Az ideges kutya rengeteg szokatlan benyomást érzékel egy autóút alatt, így jobb őt ezekhez lassan, finoman hozzászoktatni. Először csak járó motorral, egy helyben próbáld megnyugtatni, jutalmazni a kedvencedet, majd induljatok egyre hosszabb és hosszabb utakra. Úti célotok ne az állatorvos legyen, inkább a kedvenc futtatója vagy parkja, ahol játszotok egy nagyot, majd hazaérve ismét sok-sok dicséret és jutalom következzen! Még jobb, ha a kocsiút alatt van valaki a járműben, aki nyugtatja, simogatja a felcsigázott kutyust, így te a vezetésre tudsz koncentrálni. A szerepek természetesen felcserélhetőek, csak ne a kutya vezessen, mert abból nem sül ki jó. : )
Mivel kezdetben mi is szinte csak az állatorvoshoz vittük négylábú fiainkat autóval, bevezettük azt, hogy a számukra pozitív élményt nyújtó helyekre - közeli kutyafuttatóba, fagyizni, kutyabarát helyekre - is autóval visszük őket, annak érdekében, hogy ne csak az állatorvost kössék az autózáshoz. Bár Simon az állatorvoshoz is szívesen és örömmel jár, hiszen ott is mindig kap poci simit és jutalomfalatot. :)
Kezdetben az utazások során a hátsó ülés egy részét lehajtottuk, így a fiúké volt a csomagtartón túl az utastér hátsó felének egy része is, valamint Marcsi is be tudott ülni melléjük. Rájöttünk azonban, hogy így az út egyenetlenségéből adódó rázkódás sokkal közvetlenebb és nincs ami tompítsa. Amióta a fiúk az ülésen fekve (hámmal, biztonsági övvel bekötve) utaznak, Simon sokkal jobban bírja az utazást.
Ne etesd túl!
Szakértők szerint a kutyára kisebb eséllyel jön rá a hányhatnék, ha üres gyomorral száll be a kocsiba. Ennek érdekében jobb, ha indulás előtt 6-8 órával eszik utoljára, tiszta vizet viszont bőségesen kapjon!
Tobinál és Simonnál megmaradtunk a napi kétszeri etetésnél, vagyis a napi adagjukat két részre elosztva kapják meg reggel és este. Több okunk is volt rá, hogy erre álljunk rá. Egyrészt így nem terhelődik a gyomruk az egész napi adaggal, másrészt így kisebb a kockázata egy gyomorcsavarodásnak, melynek valószínűsége egy étkezést követően az egyhelyben bukfencet vető golden retrievernél, tehát Simonnál elég magas. :)
Az esti etetés így állandó, viszont amikor tudjuk, hogy hétvégén pl. kirándulni megyünk, aznap a reggeli étkezés kimarad. Tulajdonképpen ez az, ami áttörést hozott a témában Simon esetében.
Álljatok meg gyakran!
Ha hosszú, akár többórás útra indultok, fél-egyóránként iktassatok be egy-egy megállót, ilyenkor szálljatok ki, vidd el a négylábút, hadd könnyítsen magán, itasd meg hideg vízzel, és csak aztán folytassátok tovább az autózást!
Kezdetben Simonnal is félóránként megálltunk, sétáltunk, majd folytattuk az utat. Ma már egy másfél órás utazást is minden gond nélkül kibírunk.
Teremts nyugodt környezetet!
Ne bömböltesd a zenét és legyen kellemes hőmérséklet az utastérben. Ha forgalmas helyen közlekedtek, mindig húzd fel az ablakokat, nehogy kutyád a kipufogógáztól legyen rosszul!
Mivel mindkét fiúnk hosszúszőrű, így különösen oda kell figyelnünk az utazások során az autóban lévő hőmérsékletre. Télen sem fűtűnk 20 foknál melegebbre, míg nyáron igyekszünk klímával biztosítani a számukra megfelelő hőmérsékletet. Persze fontos, hogy ne hűtsűk le túlzottan az autót és ne irányítsuk közvetlen rájuk a szellőzőket.
A megfelelő útvonal kiválasztása is segíthet a hányós kutyusnak. Tudatosan kerüljük a rosszabb minőségű utakat, útszakaszokat. Egy viszonylag jó minőségű, nem kanyargós úton pl. autópályán Simon szinte végigalussza az utat, minden probléma nélkül.
Iktasd be a hordozót vagy egy utazóhámot!
Sok kutya jobban viseli az utazást, ha nem csapódik ide-oda az ülésen, illetve nem vonja el a figyelmét a rengeteg látnivaló, villogás, az elsuhanó tereptárgyak. Jó ötlet hordozódobozban szállítani a rosszullétre hajlamos kedvencet, esetleg beszerezni számára egy biztonsági öv csatjához rögzíthető utazóhámot.
Kisebb kutyusok részére az autós biztonsági kutyaülés lehet a megfelelő választás!
A mi esetünkben ez pont fordítva van. Simon kimondottan jobban viseli az utazást, ha kilát és nézelődhet, ezért a hámjára rögzített biztonsági övet úgy állítottuk be, hogy kényelmesen ülhessen a hátsó ülésen és közben nézelődhessen kifelé az ablakon, mosolyoghasson a mellettünk elhaladó autósoknak.
Ha más nem segít, marad a gyógyszer
Ezt az opciót természetesen csak végső esetben válaszd, ha semmi más nem segít.
Megfelelő választás lehet a RelaxMax tabletta, melyek kimondottan a nehéz helyzetekben segít: az állatorvos látogatásakor, ketrecben, tűzjáték idején, viharok esetén, kocsiban való utazáskor vagy költözéskor.
A CBD olaj gyógyhatású készítmény, mely kiválan alkalmas, amennyiben kedvencednek stresszhelyzetekkel kell szembenéznie (pl. utazás, idegen emberek, orvosi kezelés, stb.).
Forrás: azenkutyam.hu Buzgó Csilla, 2020. június 30-i cikke alapján