Az etetés minden csínja-bínja
Talán az egyik leggyakoribb kérdés, amit már szinte minden tappancsos állattartó feltett magának vagy az állatorvosának, hogy „mivel etessem a kutyámat?”. Ebben a cikkben igyekszünk minden ezzel kapcsolatos kérdésre választ adni.
Azzal tisztában kell lennünk, hogy egy kiegyensúlyozott étrend a kutyusok általános egészsége szempontjából nagyon fontos, de eggyel nehezebb gondolat megérteni a kutyák táplálkozási igényét.
Egy kis biológiával kezdve: a kutyák fogainak a szerkezete és bélrendszerük működése a mindenevő életmódhoz alkalmazkodott az evolúció során. Ez azt jelenti, hogy normál körülmények között növényi és állati eredetű táplálékok kombinációjával tudják kielégíteni a táplálkozási szükségleteiket. Fontos megjegyezni, hogy csak akkor tudnak a legjobban boldogulni, ha megfelelően kiegyensúlyozott vegyes étrendet kapnak. A kizárólag húst tartalmazó étrend kiegyensúlyozatlan lenne, és nem felelne meg a kutya tápanyagszükségleteinek.
Milyen táplálkozási igénye van egy kutyának?
Sok kutatás támasztja alá, hogy a kiegyensúlyozott étrendnek megfelelő mennyiségű vizet, szénhidrátot, ásványi anyagot, vitamint, esszenciális aminosavakat (fehérjékből) és esszenciális zsírsavakat is tartalmaznia kell (zsírokból). Ezek a komponensek szükségesek a szövetek felépítéséhez és fenntartásához. A szükséges mennyiségek a kutya életszakaszától (kiskutya, serdülő, felnőtt, vemhes, időskor) függően némileg változnak.
Nálunk vegetáriánus, nem vegetáriánus prémium és szuperprémium tápokat is megtalálsz!
Mire figyeljek a kutyaeledel választásakor?
A legjobb tanács, amit a kutyus etetésével kapcsolatban kaphatunk, a következő: etessük a megfizethető legmagasabb minőségű táplálékkal. A prémium élelmiszerek és az olcsóbb élelmiszerek közötti különbségek nem találhatók meg a tápértékcímkén; hanem az összetevők minőségében és forrásában kell azt keresni. Két kutyaeledel mindegyike 27% fehérjét tartalmazhat, de az emészthetőség tekintetében jelentősen eltérnek egymástól.
Webáruházunkban kizárólag prémium, illetve szuper-prémium minőségű, és teljes értékű tápokat ajánlunk!
Az állateledel összetevői a tömegük szerinti sorrendben vannak felsorolva. Minden összetevőt lemérnek, amikor hozzáadják az élelmiszerekhez, és az olyan összetevők, mint a friss hús, sok vizet tartalmaznak, amelynek nagy része elvész a feldolgozás során. Emiatt nem jelent gondot az, ha első helyen például kukoricát látunk, nem húst.
Elengedhetetlen, hogy a kutya étrendje valódi és teljes értékű élelmiszer összetevőket tartalmazzon. Ha a felsorolt összetevők többsége ismeretlen számodra, akkor keress másik tápot!
Mennyit adjak enni?
Az ideális módszer annak meghatározására, hogy naponta hány kalóriát kell a kutyusnak elfogyasztania, ha meghatározzuk, mekkora a sovány súlya, és ennek a súlynak megfelelően etetjük. Sajnos ez állandó megfigyelést (és mérlegelést) igényel, illetve nem mindig praktikus.
Az állatorvos mindig meg tudja becsülni, naponta mennyi kalóriára van szüksége a kutyánknak az életmódja és az alkata alapján. Az enyhébb testmozgásban részesülő, ivartalanított átlagos felnőtt kutya energiaszükségletének kiszámításához használt standard képlet:
30 x súly kg-ban + 70 = napi kalóriaszükséglet
Legyünk tudatában annak, hogy ez egy ÁTLAGOS képlet, így ez csupán egy kiindulópont. Van olyan kutya, aki kevesebb kalóriát igényel, míg néhány valamivel többet. Ez a napi kalóriamennyiség nem csak a kutyus főételeit tartalmazza, hanem a rágcsálni való jutalomfalatokat és finomságokat is.
Milyen gyakran kell etetnem a kutyámat?
Sok kutya számára előnyös, ha naponta kétszer-háromszor egyenlően elosztva eszik.
Függetlenül attól, hogy milyen etetési ütemtervet választunk, ne engedjük meg a tappancsosunknak, hogy vadul mozogjon egy bőséges étkezés után, különösen akkor, ha gyorsan ette meg az ennivalóját. Ez segít minimalizálni a puffadás, a bélelzáródás vagy más súlyos emésztési rendellenességek okozta problémákat.
A száraz táp vagy a konzerves táp a jobb?
Emészthetőségi szempontból egyszerűen nincs különbség a száraz és a konzerves (nedves) kutyaeledel között. A döntést a kutya életmódja, preferenciái és a mi költségvetésünk alapján kell meghozni. Azoknak a kutyáknak, akiknek több vizet kell fogyasztaniuk, vagy bizonyos speciális étrendi szükségleteik vannak, a konzerves ételek jobb választást jelenthetnek. Ellenkező esetben a legtöbb kutya jól megbirkózik a száraz tápokkal is.
Az egyes száraz tápokat kifejezetten fogászati étrendként alakították ki, és segíthetnek a lepedék mechanikus eltávolításában.
Mit jelent az életszakasz szerinti táplálás?
A kutyák különböző táplálkozási szükségletekkel rendelkeznek életük különböző szakaszaiban, és nem feltétlenül megfelelő az összes életszakaszra egyetlen összeállított étrend. Előfordulhat, hogy egy univerzális kutyaeledel nem biztosít elegendő tápanyagot a növekvő kölyökkutya vagy egy szoptató anyakutya szükségleteinek kielégítéséhez. Ezzel szemben ugyanez az univerzális étrend túl sok tápanyagot biztosíthat egy idős vagy egy inaktív kutyának.
Az élet korai szakaszában a kölyökkutyáknak gyakran és sokat kell enniük! Viszonylag nagyobb mennyiségű táplálékra van szükségük, mert gyorsan nőnek. 6-8 hetes korukban naponta körülbelül négy-hatszor kell etetni őket. 6 hónapos korra csökken a táplálékigény, mivel a kölykök felnőtt méretük körülbelül 75%-át teszik ki, és naponta kétszer-háromszor etethetők.
A jó minőségű kölyökkutya eledelnek sok előnye vannak a felnőtt kutyaeledelekkel szemben, mivel az kifejezetten a kölyökkutya magas táplálkozási igényeihez lett kialakítva, és megfelelő mennyiségű kalciumot is tartalmaz. Mivel a növekedés 8-10 hónapos korára majdnem teljes, az átlagos kölyökkutya körülbelül 12 hónapos korában váltható át felnőtt kutyaeledelre.
Az idősebb kutyák, különösen a 7 év felettiek számára előnyös az igényeiknek megfelelő étrend. Az idős kutyák étrendje gyakran kevesebb kalóriát, magasabb fehérjét, alacsonyabb nátriumot és kevesebb szénhidrátot tartalmaz. Sok olyan összetevőt is tartalmaz, mint a prebiotikumok vagy probiotikumok az egészséges bélmikrobiális populáció fenntartása érdekében, megnövekedett omega-3 zsírsavakat és egyéb antioxidánsokat a gyulladások leküzdésére, valamint glükózamint az ízületek egészségének javítására.
A több száz elérhető márka és receptúra közül a legmegfelelőbb élelmiszer kiválasztása kihívást jelenthet. Ha kérdésed van egy adott élelmiszerrel kapcsolatban, bátran fordulj hozzánk, vagy az állatorvosodhoz!
Itt találod a száraztápokat, a konzerveket, a táplálék kiegészítőket és a fincsi falatokat!