10 leggyakoribb kutyabetegség
Sokszor nehéz észrevenni, ha beteg a kutya. Összegyűjtöttük a leggyakoribb kutyabetegségeket, azok tüneteit és megelőzési módjait.
Nincs is annál örömtelibb érzés, mint amikor látjuk ahogyan kiskedvencünk boldogan téblábol. Azonban egy hirtelen jött köhögés, levertség mindennek véget vethet. Szeretett házikedvencünk számos egészségügyi kockázatnak van kitéve.
Bizonyos betegségek kizárólag kölyöket vagy idős kutyákat érinthetnek, de felnőtt kutyusoknál is jelentkezhetnek tünetek. Ezért kulcsfontosságú, hogy tudatos gaziként tisztában legyünk a leggyakoribb kutyabetegségekkel, így azokat még időben kezelni tudjuk. Nézzük is mik lehetnek ezek.
1. Parvovírusos bélgyulladás
A kiskutyás gazdik legnagyobb rémálma a parvo, amely erős hányással, véres hasmenéssel és akár halállal is járhat. A vírus széklettel való érintkezés útján terjed, azonban védőoltással megelőzhető. Ha kiskutyánk mégis elkapta, kezelését mindenképpen bízzuk állatorvosra.
Tipp: Ha a védőoltás mellett támogatnád kutyusod bélrendszerének egészségét, akkor a Mervue Pro-Bio Plus pasztát ajánljuk.
2. Veszettség
A veszettség régóta ismert idegrendszeri megbetegedés, amely nem csak a kutyákra, de a gazdikra is veszélyt jelent. Főbb tünetei a zavartság, a habzó száj, az agresszió és végül a fulladás. Ez az emberre nézve halálos kimenetelű betegség nyállal, harapás útján terjed, azonban védőoltással könnyedén megelőzhető.
3. Kennelköhögés
Az emberi influenza megfelelője a kennel köhögés, amely egy rendkívül fertőző kutyabetegség. A jellegzetes köhögés mellett kiválthat hányást, ritkább esetben orrfolyást. Kutyusunk népszerű sétáltató helyeken, kutyaiskolában, kiállításokon vagy állatorvosi rendelőkben kaphatja el. Az immunrendszer támogatásával és védőoltással megelőzhető.
Tipp: Ha a kedvenced ételébe csempészve szeretnéd támogatni immunrendszerét, akkor a homoktövis őrleményt ajánljuk.
4. Szívférgesség
A szívférgességet fertőzött szúnyogcsípés okozza, és megelőzése könnyebb, mint a kezelése. Tünetei kezdetben légszomj, fáradékonyság, melyet hirtelen állapotromlás követ. Folyamatosan romlik az állóképesség, szívzörej és megnagyobbodott hastájék jellemzi. Megelőzéséhez nélkülözhetetlen a rendszeres féregtelenítés és a szúnyogriasztó használata.
Az élősködők elleni védelemről részletesebben itt olvashatsz.
5. Allergia
Az allergia a kutyákat sem kíméli. Jelentkezhet többek között kiütések, szőrhullás, vakarózás, vagy duzzanat formájában. Ételallergia esetén elég lehet az egyes ételek kihagyása az étrendből, de minden esetben érdemes állatorvossal konzultálni, ugyanis más is állhat a tünetek mögött.
Tipp: Ha az allergiás megbetegedések ellen szeretnéd támogatni kedvenced immunrendszerét, akkor a feketeköménymag olajat vagy a Vetri-DMG oldatot ajánljuk.
6. Lyme-kór
A kullancsok által terjesztett egyik leggyakoribb megbetegedés a Lyme-kór. Hőemelkedéssel, fáradtsággal, étvágytalansággal jár, később pedig sántítás és szívizomkárosodás is kialakulhat. A megelőzéshez használjunk kullancsriasztó készítményeket és rendszeresen vizsgáljuk át kedvencünket.
Tipp: A feketeköménymag olaj külsőleges használata elriasztja a kullancsokat.
7. Fogászati megbetegedések
A fogkövesedés, fogszuvasodás és az így kialakuló fogínybetegségek a kutyusaink életét is megnehezíthetik. Tudatos gazdiként ellenőrizzük rendszeresen kutyánk fogait és szájüregét. Vezessük be a rendszeres fogmosást és használjunk lepedékeltávolító folyadékot.
Tipp: a rendszeres fogmosáshoz Trixie vagy Sheila kutyafogkefét és kutya fogkrémet ajánlunk.
8. Cukorbetegség kutyáknál
Az emberekhez hasonlóan kiskedvenceink is lehetnek cukorbetegek. Egyik legjellemzőbb tünete, hogy a kutyusunk hirtelen sokat kezd inni, de jelentkezhet fokozott étvágy, csökkenő testsúly és levertség is. Kiválthatja genetika, elhízás, életkor vagy akár nem is.
Tipp: A sörélesztő étrendkiegészítő megkönnyíti a cukorbetegséggel való együttélést.
9. Fülbetegség
A hiedelmekkel ellentétben nem csak a lógófülű kutyusoknál fordulnak elő a különböző fülbetegségek, hanem szinte minden kutyus esetében. Rendszeres tisztítással azonban szinte teljesen megelőzhető. Ha viszont azt vesszük észre, hogy kutyánk rendszeresen rázza a fülét, vakarja vagy ki van pirosodva, mindenképpen keressük fel az állatorvosunkat.
Tipp: A fül- és bőrredő tisztító folyadék rendszeres használatával tisztán tarthatod kedvenced füleit.
10. Asztma
Ez az alsó légúti megbetegedés a kutyákat sem kerüli el, ezért érdemes fokozott figyelemmel kísérni. Főbb tünetei közé tartozik a rohamszerű köhögés és a légszomj. Sokszor valamilyen allergia áll a háttérben, ezért érdemes ezen a vonalon elindulni.
Reméljük, hogy összefoglalónk segített megismerni a leggyakoribb kutyabetegségeket. Fontos kiemelnünk, hogy még az ártalmatlannak tűnő tünetek esetén is forduljunk orvoshoz, ha azok néhány napnál tovább elhúzódnak. Ugyanakkor a legfontosabb, hogy tudatos gazdiként megelőzzük ezeket a betegségeket.
Nézz körül állatpatikánkban, ahol állatgyógyászati gyógyhatású termékeket és az egészség megőrzéséhez szükséges táplálékkiegészítőket találsz.